به نام آفریننده خلیج پارس


آبشار زمرد حویق
چـقـدر مفـید بـود ؟

 آبشار زمرد حویق

 

آبشار زمرد حویق در موقعیت جغرافیایی E52 48 N09 38 در استان گیلان واقع است. شهر حویق در ۴۰ كیلومتری شمال شهر تالش واقع شده و این شهر تازه تاسیس از تركیب دو دهستان حویق و چوبر تشكیل شده است.شهری که با فاصله چند كیلومتری می‌توان از اراضی ساحلی كنار دریا به اراضی جنگلی در ارتفاعات پایكوهی رسید و با قرارگیری در این ارتفاعات به راحتی می توان دریای زیبای خزر را مشاهده کرد. کلمه تالش از تولش(گل خيز) مشتق شده که تول به معني گل، و ش پسوند مکان است و اين کلمه به مرور زمان تبديل به تالش شده است. آبشارهاي تالش بيشتر در ميان جنگل هاي کوهستاني منطقه واقع هستند

abshar zomorod havigh irnab ir آبشار زمرد حویق

آبشار زمرد حویق

 

آبشار زمرد حویق یکی از زیباترین پدیده‌های گردشگری شهرستان تالش و استان گیلان به شمار می‌رود که در تمام فصول سال گردشگران و کوهنوردانی از دیگر نقاط و استان‌های دیگر را به خود جذب می‌کند. فاصله این آبشار از بازار شهر حویق ۹ کیلومتر است که قسمتی از جاده آن آسفالت بوده و بقیه نیز خاکی و کوهستانی است و از طبیعت نیز برخوردار بوده و می‌توان برخی ییلاقات شهرحویق را مشاهده کرد.

5d677ff2c9317 abshar zomorod havigh irnab ir آبشار زمرد حویق

آبشار زمرد حویق

آبشار زمرد

 

شهر حویق در ۴۰ كیلومتری شمال شهر تالش واقع شده و این شهر تازه تاسیس از تركیب دو دهستان حویق و چوبر تشكیل شده است.شهری که با فاصله چند كیلومتری می‌توان از اراضی ساحلی كنار دریا به اراضی جنگلی در ارتفاعات پایكوهی رسید و با قرارگیری در این ارتفاعات به راحتی می توان دریای زیبای خزر را مشاهده کرد.

اما در فاصله کمتر از ۱۰ کیلومتری این شهر ساحلی آبشاری بسیار زیبا بنام آبشار زمرد روح و جان گردشگران را می نوازد آبشاری به ارتفاع ۲۰ متر .

5d677ff34b588 abshar zomorod havigh irnab ir آبشار زمرد حویق

آبشار زمرد حویق

آبشار زمرد تقریباً در فاصله ۱۰ کیلومتری شهر حویق و در روستائی به همین نام واقع شده است روستائی کوچک با مردمانی بزرگ و ستودنی روستای با ۱۱ خانوار که شغل همه آنها کشاورزیست.

این آبشار یكی از زیباترین پدیده‌های گردشگری شهرستان تالش و استان گیلان به شمار می‌رود كه در تمام فصول سال گردشگران و كوهنوردانی از دیگر نقاط و استان‌های دیگر را به خود جذب می‌كند.

مسیر های دسترسی:

۱ – رشت – رضوانشهر – تالش – حویق

۲ – آستارا – لوندویل – حویق.

برای سفری بهتر مطالب زیر را حتماً بخوانید :

برای رسیدن به آبشار می بایست از داخل شهر حویق بطرف کوهستان (جنوب) تغییر مسیر داده و پس از گذر از چندین روستا یا  چندین محله نهایتاً به زمرد محله برسید و از آنجا تا آبشار حدود ۲۰ دقیقه پیاده روی شما را به بهشتی زیبا رهنمون می سازد.

کل مسیر فاقد هرگونه تابلو بوده و یافتن مسیر پرس و جو چندان دشوار نیست.( و این از بی کفایتی مسئولین این بخش یا شهر می باشد البته خدا رو شکر مردم جدیداً تابلوهایی نصب کردن )

مسیر رودخانه را ادامه دهید بطوریکه رودخانه همیشه در سمت راست شما قرار گیرد و از پل هایکه شما را به سمت دیگر رودخانه هدایت کند عبور نکنید (البته بنظرم فقط یک پل و سه راهی وجود داشت که در آنجا اسفالت تمام می شود)

کل مسیر ۱۰ کیومتر بوده که ۵ کیلومتر آن خاکی هستش که ۲ کیلومتر آن کوهستانی و یا شیب های تند و سنگلاخی می باشد . که می توانید خودرو را در روستای فتح اله محله پارک و ۲ کیلومتر را پیاده روی کنید. ( البته پیاده رو از این محله به بعد بهتره برای لذت بردن بیشتر از طبیعت )

روستای زمرد فاقد هرگونه امکانات رفاهی و یا مغازه می باشد و می بایست از شهر حویق و روستاهای پائین تهیه نمائید.( جدیداً مغازه زدن ولی نخرید چون اکثراً تاریخ گذشته و گرون میدن)

پسران کوچک روستا در قبال مبلغی ناچیز شما را بطرف آبشار راهنمائی می کنند.( اینو من ندیدم)

آبگیر های این رودخانه محل زندگی قزل آلاست که می توان با قلاب به صید آن پرداخت.

این منطقه با توجه به صعب العبور بودن هنوز همچنان طراوت خود را از دست نداده و منطقه ای بکر و عاری از زباله های رها شده در دامان طبیعت می باشد، که امید وارم همچنان اینطور باقی بماند انشاءالله.


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *