مشخصات گیاه لوئی و خواص درمانی آن
چـقـدر مفـید بـود ؟

با مشخصات گیاه لوئی و خواص درمانی آن آشنا شویم

به فارسی لوئی و گرز می گویند.

moshakhasat giah loei irnab ir مشخصات گیاه لوئی و خواص درمانی آن

گیاه لوئی

مشخصات گیاه لوئی را بشناسیم.

لوئی به طور کلی چند ساله و آبی و معمولا در آب های راکد و کنار نهرها می روید. دارای ساقه ای بلند عمودی است، گل های آن دو نوع نر و ماده گل های نر به شکل استوانه ای و در بالا قرار دارند و استوانه پایینی گل های ماده آن هستند. پس از خاتمه دوران گل دهی، گل های نر فرو ریخته و می افتند و تنها یک محور برهنه نازک از آن باقی می ماند ولی گل های ماده رشد کرده و ضخیم می شوند و در وقت رسیدگی میوه ها به شکل یک چماق یا گرز استوانه ای در می آید.

5e10ae0546006 moshakhasat giah loei irnab ir مشخصات گیاه لوئی و خواص درمانی آن

گیاه لوئی

در میوه های آن دانه های خیلی ریزی وجود دارد به قطر در حدود یک میلی متر و این دانه ها را کرک پنبه ای پوشانیده است که الیاف آن دراز و به طول ۲ -۱۵ میلی متر می باشد. این کرک ها بی رنگ شبیه پنبه است و باعث می شود که دانه پس از رسیدن و جدا شدن در زمستان با باد به سهولت به اطراف پراکنده شود. برگ های آن به شکل روبان باریک و دراز است که از قاعده ساقه خارج و به طور عمودی تا راس ساقه بالا می رود.

قسمت زیرزمینی گیاه را ساقه زیرزمینی ضخیمی که مملو از فکول است تشکیل می دهد که به طور افقی قرار گرفته و ریشک های گیاه به آن متصل و در خاک فرو رفته اند. فکول یا نشاسته موجود در ساقه زیرزمینی شیرین و خوردنی است و از نظر خوراک و خواص دارویی مصارفی دارد که در ادامه شرح داده می شود. این گیاه آبی است و در کنار نهرها و آب های راکد در مناطق مختلف آسیا در چین، شبه قاره هند، ایران، آمریکا و اروپا می روید.

ترکیبات شیمیایی لوئی

از نظر ترکیبات شیمیایی در پولن وجود مواد ایزورامنوز و پنتاکوزان و سیتوسترول تایید شده است.

خواص لوئی را بناسیم.

در چین هفت گونه از این گیاه وجود دارد که از نظر خواص در یک ردیف هستند. در چین گرده تلقیح گل های نر طی اردیبهشت تا اواخر خرداد ماه جمع آوری می شود و این کار به محض اینکه گل ها باز می شوند آغاز می گردد به این ترتیب که اتامین ها یا آلت نر گل را قطع نموده و خشک می کنند و پس از آن می کوبند و از الک رد می کنند تا مواد خارجی آن گرفته شود و فقط گرده تلقیح باقی بماند.

این گرده را روی آتش ملایم بو می دهند تا رنگ آن سیاه شود. با این روش نوعی زغال طبی روی آتش ملایم بو می دهند تا رنگ آن سیاه شود. با این روش نوعی زغال طبی درست می شود که برای بند آوردن خونریزی بسیار قاطع و موثر است. گرده نر گل درست می شود که برای بند آوردن خونریزی بسیار قاطع و موثر است. گرده نر گل گیاه قبل از بو دادن مدر است و برای معالجه و تسکین دردهای پشت و کمر و ناراحتی های مجاری ادرار و در قاعدگی های دردناک و همچنین در موارد قطع عادت ماهیانه بدون دلیل خاص تجویز می شود. به طور کلی گرده تلقیح گل های این گیاه قابض، قطع کننده خونریزی، التیام دهنده زخم و تب بر و اصولا خشک کننده است. به خصوص برای قطع ترشحات مفرط  پس از زایمان موثر است.

ساقه زیرزمینی ضخیم پر از فکول گیاه تونیک، مدر، مبرد و خنک کننده است و برای افزایش ترشح شیر مفید است و برای رفع التهاب ورم پستان و اسهال خونی و قطع تب تجویز می شود. در چین از ریشه این گیاه و گوشت خوک سوپی درست می کنند که برای رفع استسقا نافع است. از تارهای پنبه ای اطراف دانه گیاه برای التیام زخم استفاده می شود. در حقیقت گرده تلقیح موجود در گل های نر گیاه ماده ای است که شبیه لیکوپود وجود دارد.

 


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *