درباره لیلا کوه
چـقـدر مفـید بـود ؟

لیلا کوه از منطقه ای ییلاقی در لنگرود
لیلا کوه ، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان لنگرود در استان گیلان ایران است. همچنین لیلا کوه یا به گفته اهالی محلی “لیله کوه” یک منطقه توریستی و گردشگری زیباست که دامنه های این کوه امروزه تبدیل به قطب قهوه خانه ای گیلان شده است در قدیم به آن لیلی کو اطلاق میشد و هنوز هم قدیمی های روستا اعم از پیرمرد وپیرزن آن را به گیلکی اصیل لیلی کو میگویند.

منطقه ییلاقی لیلاکوه یکی از مناطق گردشگری و زیبای شمال ایران است که در نزدیکی شهر لنگرود در استان گیلان قرار دارد و همه ساله مسافران و طبیعت دوستان بسیاری را به خود جذب می کند.
منطقه لیلا کوه در جنوب غرب لنگرود واقع شده و به خاطر وجود قهوه خانه ها و قلیان سراهای متعدد در مسیر و کوهپایه ها، امروزه تبدیل به قطب قلیان سرای استان گیلان شده است که معروف ترین آن قهوه خانه دیشلمه می باشد.

darbareye leylakoh irnab ir درباره لیلا کوه

درباره لیلا کوه

مسیر لیلا کوه در ابتدای لنگرود و میدان فرمانداری، سمت راست، اولین خیابان از سمت لاهیجان است. از میدان فرمانداری لنگرود تا میدان لیلا کوه حدود ۳ کیلومتر جاده آسفالته می باشد و این جاده به سمت روستای پرشکوه و بعد از آن به بخش کومله می رسد. یک جاده خاکی که از میان باغ های سرسبز چای می گذرد، میدان لیلا کوه را به خط الرأس عطاکوه می رساند که با یک ساعت پیاده روی در این جاده، می توان به خط الرأس عطاکوه و با نیم ساعت پیاده روی در مسیر پاکوب خط الرأس که از میان باغ های چای و جنگل می گذرد، می توان به قله عطاکوه رسید. قله عطاکوه به ارتفاع تقریبی ۷۰۰ متر از سطح دریا، مرتفع ترین قله منطقه لنگرود و لاهیجان می باشد که از شمال شرق به شهرستان لنگرود و از شمال غرب به شهرستان لاهیجان مشرف می باشد. بر روی قله عطاکوه دکل های مخابراتی رادیو، تلویزیون و مخابرات قرار دارد که به همین علت اهالی منطقه به این قله، «دکل» می گویند.

با توجه به این که مسیرهای منتهی به قله عطاکوه از میان باغ های چای، درختان مرکبات و از میان جنگل می گذرد، پیاده روی لذت بخش و خاطره انگیزی را به همراه دارد. در صورتی که هوا صاف و آفتابی باشد، دریای خزر به صورت یک پهنه آبی بزرگ در دوردست مشاهده می شود.


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *