معرفی باغ گیاه شناسی مشهد
۵ امتیاز ۱ رای

باغ گیاه شناسی مشهد

moarefy baghghiyahshenasimashhad irnab ir معرفی باغ گیاه شناسی مشهد

معرفی باغ گیاه شناسی مشهد

باغ گیاه شناسی مشهد یکی زیباترین جاهای دیدنی مشهد و البته منحصر به فرد این شهر است که خیلی از زائران و مسافران شهر مقدس مشهد از آن آگاهی ندارند.

معرفی باغ گیاه‌ شناسی مشهد

باغ گیاه شناسی مشهد در تاریخ ۲۲ خرداد ۱۳۹۲ با مساحت ۲۵ هکتار و ۱۱ کلکسیون از ترکیب هنر معماری و علم گیاه شناسی افتتاح شد. این مجموعه دارای ۴۴/۷۷۶ متر مربع چمن ، ۲۵۲۵۲ متر مربع گل دائم، ۱۴۹۵۰ اصله درخت و درختچه، ۱۲۳۰۰ متر مربع پرچین، ۹۵۰۰ متر مربع گل فصل و ۶۸۲۰۰ متر مربع معبر است.

کلکسیون گیاهان دارویی معطر
کلکسیون گیاهان دارویی معطر در زمینی به وسعت یک و نیم هکتار و با جمع آوری حدود ۴۰۰ نمونه ژنتیکی در حال حاضر حدود ۱۸۰ گونه گیاه دارویی و معطر از ۶۰ راسته گیاه در باغ گیاه شناسی مشهد راه اندازی شده است.

اهداف کلکسیون گیاهان دارویی معطر
۱- جمع آوری ژرم پلاسم گونه های دارویی و بررسی زمینه کشت و تولید انبوه

۲- داشتن جنبه آموزشی و تحقیقاتی برای رشته های علوم پزشکی و کشاورزی همچنین تعلیم و ارتقای فرهنگگیاه درمانی

۳- جنبه های کاربردی و همچنین استفاده در فضای سبز شهری

باغ رز
باغ رز نیز از دیگیر کلکسیون های باغ گیاه شناسی مشهد است که با مساحت یک هکتار ۳۰ گونه در ۱۲۰ رقم گل رز قرار گرفته است.
باغ صخره‌ای
باغ صخره ای یکی دیگر از کلکسیون های این مجموعه است که این مکان دارای انواع گل و گیاهان پیازی ، فصلی و صخره ای است.

باغ میوه
یکی دیگر از کلکسیون ها باغ میوه است که شبیه سازی شده از کوچه باغ های قدیمی ایران است. باغ میوه با ۱۴۰ رقم درخت میوه و ۳۰ گونه درخت غیر مثمر همانند نارون کاشته شده است.
کلکسیون نهالستان و گلخانه‌ها
کلکسیون نهالستان و گلخانه‌های تولیدی یکی از بخش‌های مهم است و به‌ عنوان بستر اولیه کاشت و ذخیره‌ گاه عناصر گیاهی وارد شده به باغ محسوب می‌شود. در این کلکسیون بیش از ۴۰ گونه و رقم زینتی یا تحقیقی در حال تکثیر هستند.

 

5c5c005d99d8b moarefy baghghiyahshenasimashhad irnab ir معرفی باغ گیاه شناسی مشهد

معرفی باغ گیاه شناسی مشهد

جشنواره دائمی گلهای داوودی
جشنواره دائمی گلهای داووری در باغ گیاه شناسی مشهد هر سال در پائیز برگزار می شود. که با مساحت یک هکتار ایجاد گردیده و ۷۰۰ نمونه ژنتیکی از گل داوودی از سراسر ایران جمع آوری شده است.
گیاه داوودی
گیاه داوودی با نام علمی Chrysanthemum spp، به خانواده Asteraceae تعلق دارد و زیست گاه این گیاه شرق آسیا و البته چین است.

تنوع بالای در رنگ و شکل و ارتفاع گیاه باعث شده تا گیاه داوودی از مهمترین گلهای زینتی محسوب شود. یکی از مهم‌ترین گل‌های دنیاست که دارای بیش از ۲۰۰ گونه و به صورت شاخه بریده و گلدانی عرضه می‌شود.

گونه گیاه داوودی دارای ارقام یک ساله و چند ساله ، کم پر و پرر را شامل می شود، اوج گلدهی این گونه در پائیز و زمستان بوده و در شرایط روز کوتاه گل می‌دهد. البته گل داوودی به عنوان گیاه دارویی محسوب شده که از گل‌های خشک آن در درمان سرماخوردگی، تقویت قوه بینایی و افزایش تمرکز استفاده می‌شود.


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *