جنگل دالخانی کجاست؟
چـقـدر مفـید بـود ؟

جنگل دالخانی یکی از جنگل‌های کوهستانی نزدیک رامسر است که به دالان بهشت معروف شده. این جنگل با رامسر فقط ۳۰ کیلومتر فاصله دارد و یکی از مزیت‌هایش این است که می‌توان از آن به ییلاق‌های زیبای این منطقه رفت.

janghaldalkhani kogast irnab ir جنگل دالخانی کجاست؟


جنگل دالخانی کجاست؟

جنگل دالخانی کجاست؟
جنگل دالخانی در روستای دالخانی یا دالیخانی و ۳۰ کیلومتری جنوب شرقی رامسر قرار گرفته. این جنگل ۸۰۰ متر از سطح دریا بالاتر است و درامتداد جنگل‌های انبوه رامسر واقع شده.

چرا باید این‌جا را ببینیم؟
یکی از زیباترین و بکرترین جنگل‌های شمال همین‌جاست. هوایش در همه‌ فصل‌ها مطبوع است و تابستان شرجی آزاردهنده‌ای ندارد. در فصل گرما هم شب‌ها خنک است. البته بهترین کار این است که صبح زود به جنگل بروید و با تاریکی هوا از راهی که آمده‌اید برگردید.

بیشتر روزها مه غلیظی جنگل را می‌پوشاند که صحنه‌های سرسبز آن‌را رویایی‌تر هم می‌کند. تصور کنید رانندگی در جاده‌ای که دو طرفش درختان بلند و سبز باشد، چه حس و حال خوبی دارد.

می‌توانید در کلبه‌های چوبی و آلاچیق‌های کنار جاده بساط پیک‌نیک را برپا کنید و با اشتهایی که حتما چند برابر شده، دور هم غذایی بخورید.

دکه‌های چوبی در مسیر چای و آش هم می‌فروشند. کنار جاده رستوران هم هست. محلی‌ها در این جاده عسل، میوه‌هایی که از جنگل یا از باغشان چیده‌اند و ماهی‌ پرورشی هم می‌فروشند.

یک اتفاق خوبی که در محدوده‌ این جنگل رخ داده، وجود کارکنانی‌ست که مسوول نظافت هستند. اگر می‌بینید در طول مسیر زباله‌ای به چشم‌تان نمی‌خورد، به‌دلیل وجود همین افراد است. ورودی که ابتدای مسیر می‌پردازید، صرف دستمزد همین کارکنان می‌شود.

درختان زیادی در جنگل دالخانی می‌بینید، مثل بلوط، ازگیل، فندق، ولیک، کوله خاس، مندی یا کلهو، زرشک و گوجه جنگلی.

جنگل‌گردی در دالخانی
اگر با هدف جنگل‌‌‌پیمایی سفر کرده‌اید، وارد جاده‌ جنت رودبار که شدید، در روستای گالش ماشین را پارک کنید. در روستای گالش محله، پیاده‌روی را از کنار رودخانه‌ کوچکش شروع کنید. بعد وارد جنگل شوید و به سمت غرب حرکت کنید. به جویبار کوچکی که رسیدید، به سمت بالا مسیرتان را ادامه دهید. به این ترتیب، دوباره به جاده‌ جنت رودبار می‌رسید.

پیشنهاد می‌کنیم حتما از راهنما کمک بگیرید و تنها به دل جنگل نزنید. به جاده که برسید، باید ماشین‌های گذری را سوار شوید و به سمت ماشین خودتان برگردید.

بهترین زمان سفر
تابستان‌ها این حوالی خنک است و از گرما و شرجی به دور هستید. اگر در فصل سرما به دیدن جنگل رفتید، حتما لباس گرم، پتو و فلاسک آب جوش برای چای یا قهوه همراه داشته باشید.

وسایل موردنیاز
اگر هدف‌تان جنگل‌گردی باشد، کفش مناسب بپوشید. کفشی که کف صاف نداشته باشد و اگر گِل به آن چسبید، باز هم بشود راه رفت. به اندازه‌ کافی آب آشامیدنی و خوراکی سبک همراه داشته باشید. نقشه‌، قطب‌نما و جی‌پی‌اس کمک بزرگی در پیدا کردن مسیر می‌کنند. بارانی و کاور برای کوله‌پشتی در فصلی که احتمال بارندگی دارد، عاقلانه است.


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *