آبشار بیشه
چـقـدر مفـید بـود ؟

آبشار بیشه کجاست

 

لرستان سرزمین زیبایی ها و شگفتی هاست. دیاری که با وجود دیدنی های تاریخی، طبیعی و فرهنگی، چنان که باید و شاید مورد توجه قرار نگرفته است. سرزمینی که قدمت حضور انسان ها در آن به دوران پیش از تاریخ باز می گردد و در طول قرن ها فراز و نشیب های بسیاری را به چشم خود دیده است. سفر به لرستان سفر به گذشته های دور و نزدیک ایران، سفر به طبیعت بکر و تماشایی زاگرس، سفر به دشت لاله های واژگون، سفر به آبشارها، رودها و چشمه ها، سفر به جنگل های بلوط و کوه های سر به فلک کشیده است.

به اینجا که می آیید، باید خود را برای بهترین تجربه های سفر زندگی تان آماده کنید، چرا که لرستان با جاذبه های فوق العاده ریز و درشتش انتظار شما را می کشد.

ما نیز امروز درقصد کرده ایم تا به تماشای یکی از برترین و دیدنی ترین جاذبه های این سرزمین کوهستانی برویم و شما را با خود همراه کنیم. مقصدمان آبشار بیشه در دل کوه های زاگرس است.

abshar bishe irnab ir آبشار بیشه

آبشار بیشه

چرا آبشار بیشه؟ 


  • از زیباترین و معروفترین آبشارهای ایران است.
  • در میان جنگل های بلوط و کوه های سر به فلک کشیده زاگرس قرار دارد و تجربه ناب یک طبیعت گردی منحصر به فرد را در اختیارتان قرار می دهد.
  • مسیر دسترسی ریلی به این آبشار بسیار تماشایی و حیرت انگیز است.
  • امکانات بسیار خوبی برای گردشگران و مسافران در اطراف این آبشار ایجاد شده است.
  • 5d10836608594 abshar bishe irnab ir آبشار بیشه

    آبشار بیشه

آشنایی با آبشار بیشه لرستان | سفر به سرزمین آبشارها

لرستان را سرزمین آبشارها می دانند، به هر سوی طبیعت این سرزمین که سفر کنید صدای پرصلابت آبشارهای کوچک و بزرگ و رودهای آرام و خروشان شما را در بر می گیرد و تجربه ای ناب از طبیعت گردی را به شما هدیه می دهد. از میان آبشارهای متعدد این استان، امروز سری به معروفترین و زیباترین آبشار آن، آبشار بیشه می زنیم و در زیبایی های طبیعت لرستان غرق می شویم. اثر طبیعی خیره کننده با ۴۸ متر بلندی (از تاج آبشار تا نقطه برخورد با زمین) که در میان رشته کوه های زاگرس در منطقه ای کوهستانی جای خوش کرده و گردشگران بسیاری را به سوی خود جذب می کند. آبشار پس از برخورد به زمین ۱۰ متر مسیر را طی می کند تا به رودخانه سزار برسد. عرض تاج آبشار نیز ۲۰ متر است و چشمه هایی که در نزدیکی ایستگاه بیشه وجود دارد منبع تامین آب آبشار هستند. آبشار بیشه در محدوده شهرستان خرم آباد (به نقل از وبسایت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان لرستان)، بخش پاپی، شهر سپید دشت و روستای بیشه قرار گرفته است و هر بیننده ای را مسحور عظمت و زیبایی خود می کند.

آبشار بیشه چهل و هشتمین اثر ملی ست که در ۲۷ اسفند ۱۳۸۷ در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفت.

5d10836686a04 abshar bishe irnab ir آبشار بیشه

آبشار بیشه

در مسیر آبشار بیشه 

برای رسیدن به این جلوه زیبای طبیعت باید راه ۳۵ کیلومتری شهر دورود یا ۶۵ کیلومتری شهر خرم آباد به سمت آبشار را طی کنید.

سفر با قطار | گذر از میان جنگل های بلوط

خط راه آهن لرستان یکی از زیباترین و تماشایی ترین خط آهن های ایران است و در گذر از کوه های زاگرس هر لحظه با چشم اندازی رویایی شما را غافلگیر می کند. همان گونه که گفتیم برای رسیدن به آبشار بیشه می توانید از مسیر ریلی نیز استفاده کنید. به شهرستان دورود بروید و از آنجا سوار بر قطار به سمت آبشار راه بیفتید. مسیر دورود به ایستگاه بیشه از میان جنگل های بلوط و زاگرس عبور می کند و بر خلاف جهت رود سزار رو به بالا در دل کوه به پیش می رود. از ایستگاه تا آبشار راه چندانی نیست. زمانی که از قطار پیاده شدید تابلوهای راهنمایی را دنبال کنید، از روی پل رد شوید تا به مسیر رسیدن به آبشار برسید. کمی که جلوتر بروید آبشار بیشه با عظمت و زیبایی بی حد و حصرش در مقابل تان خودنمایی می کند.

سفر با ماشین 

مسیر رسیدن به آبشار به وسیله ماشین شخصی از سفر با قطار طولانی تر و سخت گذرتر است. می توانید هم از سمت خرم آباد و هم از سمت دورود به روستا و آبشار بیشه بروید. البته مسیر دورود تا آبشار ۲۰ کیلومتر طولانی تر است. راه آسفالته خرم آباد تا بیشه از کنار مزارع دیمی گندم و چند روستا عبور می کند و کم کم ارتفاع گرفته و تا روستای بیشه ادامه می یابد. در جاده، تابلوهای راهنمایی وجود دارد که می توانید به راحتی با استفاده از آنها راه تان تا آبشار را پیدا کنید. پایین دست روستا پارکینگی وجود دارد که می توانید ماشین تان را در آن پارک کرده و سپس با وسایل تان راهی آبشار بیشه شوید. در میانه راه پلی آهنی قرار دارد که از روی آن باید گذر کنید و پس از طی مسافتی به آبشار برسید. حالا وقت لذت بردن از زیبایی هاست.

5d108366e02e1 abshar bishe irnab ir آبشار بیشه

آبشار بیشه

تفریح و خوشگذرانی

آبشار بیشه به تنهایی این قدر جذاب و دلنشین است که می تواند شما را تا ساعت ها مبهوت تماشای خود کند؛ اما می توانید اینجا به تفریح های دیگری بپردازید که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

۱- تماشای مناظر طبیعی و لذت بردن از طبیعت اطراف

تماشای منظره فرود آب از بلندی های کوه زاگرس، درختان استواری که آبشار را در آغوش گرفته اند، رودخانه خروشان سزار که یکی از سرشاخه های رود دز است، شما را غرق در شادی و لذت می کند. به اینجا که می رسید خنکای هوا روح تان را تازه می کند و صدای پر صلابت و بلند آبشار ذهن تان را از دیگر مسایل خالی. گاه آبشار غرق در مه، حالتی اسرار آمیز به خود می گیرد و گاه در میان رنگ های هزارِ رنگ فریبنده پاییز از طبیعت دلبری می کند. از آبشار بیشه دیدن کنید و به روح و جسم تان انرژی تازه ای ببخشید.

*اسب سواری

در نزدیکی آبشار افرادی وجود دارند که با مبلغی توافقی به شما اسب کرایه می دهند. کودکان تان را تشویق کنید تا این کار را تجربه کنند و به حیوانات و طبیعت نزدیک تر شوند.

۲- شنا ممنوع 

وجود آبشار و رودخانه سزار ممکن است خیلی ها را وسوسه کند که تنی به آب بزنند و در آب شنا کنند؛ اما شدت جریان آب و عمق آن به اندازه ای است که خطر غرق شدن در رودخانه وجود دارد. شنا در رودخانه سزار ممنوع است؛ اما امکانی در کنار آبشار فراهم شده که اگر کسی به اشتباه در رودخانه افتاد یا مشکلی به وجود آمد با کمک غریق نجات ها بتواند نجات پیدا کند.

 


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *