سفری به پایتخت طبیعت ایران
چـقـدر مفـید بـود ؟

شهرستان دورود با آب‌ و هوای معتدل و طبیعت بکر جاذبه‌های گردشگری فراوانی دارد به‌ طوری‌که پایتخت طبیعت ایران نام‌گرفته است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از دورود شهرستان دورود که در منطقه‌ای دشت مانند واقع‌شده و بخش کوچکی از آن بر کوهپایه قرار دارد یکی از زیباترین شهرستان‌های ایران محسوب می‌شود که به دلیل طبیعتی دیدنی و سرسبز دارای شهرت زیادی در میان علاقه‌مندان به گردشگری طبیعی در جای‌جای دنیا است.

شهرستان دورود زیباترین شهر از نظر طبیعت در استان لرستان محسوب می‌شود و دارای جاذبه‌های طبیعی بسیاری است به‌ طوری‌که از این شهرستان به‌ عنوان پایتخت طبیعت ایران یاد می‌شود.

آبشار بیشه جاذبه‌ای بی‌نظیر در دورود

آبشار بیشه یکی از زیباترین آبشارهای کشور است که در ۶۵ کیلومتر خرم‌آباد- دورود در کنار راه‌آهن تهران- جنوب و نزدیکی ایستگاه بیشه قرار دارد که سالانه پذیرای مسافران زیادی از نقاط مختلف کشور است.
سفری به پایتخت طبیعت ایران irnab ir سفری به پایتخت طبیعت ایران
آبشار بیشه با چشم‌اندازی زیبا با ارتفاع ۴۸ متر و عرض ۲۰ متریکی از عریض‌ترین آبشارهای کشور است؛ در بالای آبشار چشمه‌های پُر آب متعددی از دل کوه می‌جوشد و زمزمه‌کنان در وسط ایستگاه قطار آبشار بیشه را تشکیل می‌دهند.

در کنار کوه‌های بلند و جویبارهای زلال، نسیم خنکی در دل درختان سرسبز می‌تراود که بیشه را دل‌نشین می‌کند و رودخانه و نهرهای خروشان این منطقه جنگلی- کوهستانی را دیدنی‌تر می‌کند.

آبشار تله زنگ بهشت ایران

آبشار شوی و تله‌زنگ با بلندای ۱۰۰ متر و پهنای ۴۰ متر یکی از بزرگ‌ترین و زیباترین آبشارهای ایران است که از آن به‌ عنوان بهشت ایران یا نیاگارای ایران یاد می‌شود که در دامنه سالن کوه (ایستگاه تنگ هفت از توابع شهرستان دورود) واقع‌شده است.
59ca00b80655e سفری به پایتخت طبیعت ایران irnab ir سفری به پایتخت طبیعت ایران
آبشار تله زنگ در رشته‌کوه زاگرس و منطقه سردشت در مسیر راه‌آهن سراسر تهران- جنوب در دره‌ای بین کوه چهل‌ویک و سالن کوه قرار دارد.

این آبشار که در گویش محلی به “طاق شوی” معروف است، آبشاری زیبا و دلنشین است که از غاری بیرون می‌جهد و از گردنه‌ای بلند به پایین سرازیر می‌شود؛ در نزدیکی این آبشار، آبشار بزرگ دیگری وجود دارد که گاه از آن به آبشار دوم شوی یاد می‌شود.

«دریاچه گهر» نگینی زیبا در دل اشترانکوه

دریاچه گَهَر در ۳۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر دورود قرار گرفته که از مرتفع‌ترین دریاچه‌های ایران محسوب می‌شود؛ این دریاچه بزرگ با مساحت ۱۰۰ هکتار، دو تا ۲۸ متر عمق، ۴۰۰ تا ۸۰۰ متر پهنا و ۵۰۰ هزار متر درازا یکی از زیباترین دریاچه‌های کوهستانی کشور محسوب می‌شود که از ذوب برف‌های اشترانکوه و انباشت آب آن در پشت سد یا آب‌بندی که از ریزش کوه پدید آمده است.

زیبایی چشم‌نوازی در منطقه‌ این دریاچه دیده می‌شود به‌ طوری‌که آب این دریاچه از چشمه‌ها، آبشارها و سراب‌های اشترانکوه پُرشده و انواع بوته‌ها، درختان، گیاهان و گل‌های زیبایی اطراف این دریاچه را پوشانده است.
59ca00be8f3ba سفری به پایتخت طبیعت ایران irnab ir سفری به پایتخت طبیعت ایران
دریاچه گهر در وقوع زمین‌لرزه‌ای بزرگ به وجود آمده و بر روی گسل اصلی زاگرس قرار دارد این دریاچه در سایر نقاط دارای ساحل صخره‌ای و جنگلی انبوهی است.

دریاچه گهر به‌ عنوان نگین فیروزه‌ای، از جاذبه‌های طبیعی و بکر استان لرستان در شهرستان دورود قرار دارد؛ دریاچه گهر مانند آبگیری است که از چشمه‌ها، آبشارها و سراب‌های اشترانکوه پرشده و آب آن در تابستان و زمستان ثابت است و بیش‌تر سطح دریاچه گهر در زمستان یخ می‌بندد.

انواع بوته‌ها، درختان تنومند بید، گیاهان و گل‌های زیبای پیرامونی، اطراف دریاچه را به‌ صورت یک پارک طبیعی شگفت‌انگیز درآورده است.

«آبشار از نادر» در دل دره اسپر

آبشار از نادر یا دره‌ اسپر، یکی از جاذبه‌های طبیعی و زیبای شهرستان دورود است که در حاشیه‌ی روستایی به همین نام قرار دارد، اطراف این آبشار را کوهستانی عظیم و زیبا احاطه کرده است.

آبشار زیبای دره‌ اسپر از جاذبه‌های طبیعی و جذاب لرستان است که در هفت کیلومتری جنوب خاوری دورود در دره اسپر قرار دارد که در اطراف این آبشار جنگل‌های سرسبز با درختان تنومند وجود دارد.
59ca00c5470fc سفری به پایتخت طبیعت ایران irnab ir سفری به پایتخت طبیعت ایران
کوهستان‌های عظیمی در اطراف این آبشار قرار دارد که دامنه‌های آن محل جوشش چشمه‌های فصلی و دائمی متعددی است که طراوت خارق‌العاده‌ای به این منطقه بخشیده است.

این اثر خارق‌العاده در حاشیه‌ی روستایی به همین نام، در شرق تنگه‌ای موسوم به ازنا واقع‌شده است؛ اطراف منطقه آبشار دره‌اسپر را کوهستانی عظیم و زیبا احاطه کرده است که دامنه‌های آن محل جوشش چشمه‌های فصلی و دائمی متعددی است.

آب آبشار دره‌اسپر، پس از فوران از ارتفاعات کوهستان، در بستر جویباری دل‌فریب به حرکت درمی‌آید و طراوت دره‌اسپر را صدچندان می‌کند.

کوه پریز از شگفتی‌های طبیعت ایران

پریز کوه با ارتفاع ۳۰۹۵ متر در ۱۰ کیلومتری جنوب شرقی دورود قرار دارد که یکی از معروف‌ترین قله‌های آن «کر و دختر» است.

چشمه زیبای «وقت و ساعت» در دل این کوه جوشان است و میزان آب این چشمه در فصل‌های مختلف سال متفاوت است.
59ca00cc35862 سفری به پایتخت طبیعت ایران irnab ir سفری به پایتخت طبیعت ایران
جریان آب در این چشمه اسرارآمیز به‌گونه‌ای است که ۴۰ دقیقه آب آن کاملاً قطع می‌شود و در ۱۰ دقیقه ۵۰ درصد از حجم آب به‌ طور شگفت‌انگیز از چشمه می‌جوشد و جریان دارد، بعد از ۴۵ دقیقه آب این چشمه به‌ طور کامل قطع می‌شود و دوباره برای ۱۰ دقیقه کمی بیشتر از قبل یعنی حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد حجم آب در چشمه جریان پیدا می‌کند.


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *