سد لفور كجاست؟
چـقـدر مفـید بـود ؟

سد لفور یا همان سد البرز کجاست؟

sadlafor kojast irnab ir سد لفور كجاست؟

سد لفور كجاست؟

سد لفور یا همان سد البرز با ارتفاع ۷۲ متر در دهستان لفور شهرستان سوادکوه بر روی رودخانه بابل (بابلرود) احداث شده.
این سد خاکی در منطقه ای قرار گرفته که به لحاظ تاریخی اهمیت زیادی داشته است. از جمله ماهیان معروف سد لفور می توانیم به زردپر، سرخ باله و سفید رودخانه ای اشاره کنیم. دهستان لفور یکی از دهستان های شهرستان سواد کوه شمالی است.
در محدوده جنگل لفور (دیدن جنگل های سوادکوه) ۲ امام زاده وجود دارد که برای اسکان میتوان در اطراف امام زاده و یا در اتاق هایی که موجود هست مستقر شد. این جنگل پوشیده از درختان بلند و تنومند است به طوری که در زمان آفتابی بودن هوا قسمت هایی از جنگل تاریک و بدون نور می باشد.
منطقه گردشگری مشابه : دریاچه شورمست
تولید برق از سد لفور
سد البرز (لفور) بر روي تلاقي سه رودخانه کارسنگ رود و آذررود و اسکليم رود در منطقه اي به نام دئوتک (محل تلاقي دو آب) احداث شده‌ است. اين سد از نوع سنگريزه‌اي با هسته رُسي و مخزني به حجم ۱۵۰ ميليون مترمكعب است. با بهره‌برداري از اين سد آب ۵۴ هزار هكتار از ۲۲۰ روستاي شهرهاي بابل، بابلسر، قائمشهر و جويبار تامين مي‌شود. اين سد همچنين آب ۶۵۰ هزار نفر از ساكنين شهرهاي بابل، بابلسر ، اميركلا ، خزرشهر و فريدون‌كنار را تامين و ميزان ۱۰ مگاوات برق توليد مي‌كند.

سد لفور یکی از جاهای دیدنی سوادکوه

شهرستان سوادکوه جاذبه های دیدنی بسیار زیادی دارد اما سد لفور یکی از جاذبه های مهم این شهرستان است که در منطقه شیرگاه واقع شده است


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *