آبشار شگفت انگیز افرینه
چـقـدر مفـید بـود ؟

 آبشار شگفت انگیز افرینه

شهرستان پلدختر با آب‌ و هوایی متنوع، بهاری و آبشارهای زیبا زمینه مناسبی را برای حضور مسافران نوروزی فراهم آورده است در کنار جاده خرم‌آباد – اندیمشک و در ۷۰ کیلومتری جنوب شهرستان خرم‌آباد، ۴۵ کیلومتری شمال شهر پلدختر آبشاری چشم‌نواز و دلفریب خودنمایی می‌کند که در جوار روستای افرینه قرار دارد و به همین نام نیز معروف و مشهور است.

abshar shegft angiz efrine irnab ir آبشار شگفت انگیز افرینه

آبشار افرینه

این آبشار که یکی از پرآب‌ترین آبشار‌های ایران است که در حدفاصل دو شهر خرم‌آباد و پلدختر قرار گرفته و در فصل‌های تابستان و بهار به دلیل آب‌ و هوایی متنوع وبهاری پذیرای گردشگران زیادی است.

آبشار افرینه، آفریده زیبای خداوند در دل صخره‌ها

افرینه آبشاری عریض و پر آب در حریم روستایی به نام افرینه در بخش معمولان شهرستان پلدختر قرار دارد که سرچشمه آن در ۳۸ کیلومتری جنوب خرم‌آباد قرار دارد که دو رود پر آب چمشک وافرینه به یکدیگر می‌پیوندند و پس از عبور از دره‌های پرپیچ‌وخم چولهول، روستاها و زمین‌های کشاورزی واز میان صخره‌های طاق مانند می‌گذرند و از بالا به پایین سرازیر شده و آبشار زیبای افرینه را به وجود می‌آورند.

این آبشار بسیار زیبا و پر آب در فصل‌های تابستان و بهار پذیرای گردشگران بی‌شماری است و کسانی که قصد دیدن از این آبشار را دارند می‌توانند با طی کردن مسیر زیبا وبهاری از خرم‌آباد حرکت کرده و پس از طی ۷۰کیلومتر خود را به این آبشار برسانند.

5d133432e66c6 abshar shegft angiz efrine irnab ir آبشار شگفت انگیز افرینه

آبشار افرینه

ویژگی‌های منحصربه‌فرد آبشار افرینه

ارتفاع تا بستر رودخانه ۲۰ متر ونسبت به سطح رودخانه ۱۲متر، دسترسی راحت به واسطه مجاورت با جاده سراسری تهران -جنوب، هم‌جواری رودخانه کشکان و بستر سنگی آبشار یک حالت ایستایی خاص را برای جذب گردشگران فراهم آورده است.

آبشار‌افرینه به دلیل نحوه‌ی ریزش آب آن در بین شیار‌های صخره‌ای نمایی شگفت‌انگیز ایجاد کرده است و دو واژه عظمت وزیبایی را می‌توان برای آبشار زیبای افرینه به کار برد.

افرینه پر آب‌ترین آبشار لرستان

این آبشار چهارفصل است ودر فصل زمستان آب آن بیشتر می‌شود به‌طوری‌که آبشار افرینه یکی از پرآب‌ترین آبشارهای استان لرستان محسوب می‌شود و ریزش آب در ارتفاع ۲۰متری سبب ایجاد حوضچه‌های بسیار بزرگ در محل ریزش آب‌شده که در فصل تابستان افراد محلی و مسافران زیادی از آن آب‌تنی می‌کنند.


دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *